Всички ние отлагаме ... но отлагането в онлайн обучението може да ни донесе неуспех. Нека разгледаме отлагането - какво е това, защо го правим и какви стъпки да предприемем, за да преодолеем склонността към отлагане и успешно да завършим онлайн уроците и задачите към тях.
Защо отлагаме? Ето и някои от причините, които ни карат да го правим:
Затруднение
Научаването на нещо ново може да бъде стресиращо. Тази мисъл може да предизвика безпокойство в началото. Това активира зоната, свързана с болката в мозъка.
Лошо управление на времето
Просто не сме добри в планирането и / или управлението на времето, за да завършим курса си.
Удоволствие
Мозъкът ни предпочита приятни занимания, така че автоматично превключва вниманието към нещо по-приятно – последният клип на любим влогър или песен на любим изпълнител.
Страх
Понякога може да не сме сигурни какво се иска в условието на задачата и това да отнема увереността, че може да не я свършим добре.
Перфекционизъм
Нереалистично високи очаквания или стандарти.
Съмнение в себе си
Може да намалим качеството на уменията си, защото смятаме, че няма да свършим достатъчно добра работа, така че продължаваме да отлагаме задачата и започваме да вярваме, че не сме способни да я свършим.
Ето и техники как да се справиш с отлагането на уроците:
Осъзнай, че отлагаш и се замисли защо го правиш
Признай пред себе си, че отлагаш, за да можеш да се справиш с тези негативни чувства и да започнеш да изпълняваш задачите от онлайн уроците си.
Използвай положителна нагласа
Кажи си: „Това не е толкова трудно, няма да отнеме много време и съм сигурен/а, че знам как да го направя или че мога да се науча, докато го правя“.
Премахни разсейването
Изключи интернет за части от курса, остави телефона си в другата стая.
Потърси помощ
Питай съученик или учител, когато не разбираш нещо.
Използвай техники за управление на времето
Задай си таймер за 15 минути, така че да учиш с 15-минутни интервали. След всеки успешен интервал, си дай награда или малка 2-минутна почивка.
Намери кой е най-ефективният начин за учене
Някои хора усвояват информацията, чрез така наречената „фотографска памет“, други трябва да четат на глас, да се движат, да слушат музика и т.н. Бъди креативен и пробвай кой стил на учене е най-ефективен за теб.
Просто започни тук и сега
След като започнем, задачата става толкова по-лесна.