
Спечели билети за ТОР: СВЕТЪТ НА МРАКА

От 4 до 15 ноември всяка делнична сутрин точно в 10 Иво от Morning Voice ще задава по един въпрос, свързан със зрелищната продукция "ТОР: СВЕТЪТ НА МРАКА". Ако знаеш отговора и звъннеш на ефирния ни телефон (02) 80 910 80, ще нарастне вероятността да спечелиш два билета или комплект ученически материали (виж снимката).
ГЛЕДАЙ ТОР: СВЕТЪТ НА МРАКА НА 3D И IMAX 3D В КИНАТА ОТ 1 НОЕМВРИ.
Ето няколко любопитни факти за филма ТОР: СВЕТЪТ НА МРАКА, които могат да ти подскажат отговорите на нашите загадки:
- В “Тор: Светът на мрака“ са представени детайли за Деветте свята, с което филмът предлага по-добро разбиране на историята и сложните взаимовръзки във вселената на Тор. Деветте свята са взаимствани от скандинавската митология и се отнасят към деветте свята, поддържани от Игдрасил, огромно ясеново дърво, централен образ в скандинската космология. Асгард е описан като върха на Земята, известна под името Мидгард – в средата. В оригиналния “Тор“ Игдрасил е представен като космическа структура, формирана от серия преплетени тунели, свързващи деветте свята.
- Декорът на централната градска част с улиците на Асгард е най-големият декор, строен някога за филм на Marvel. Човек може действително да се разходи по улиците на Асгард и да разгледа магазините, кръчмите и игрището.
- За да представи максимално реалистично при компютърната обработка водопадите, ограждащи като пръстен Асгард, операторски екип за снимки от въздуха, прелита около водопада Детифос в Исландия (най-мощния водопад в Европа) и заснема падащите води от всеки ъгъл.
- Снимачният процес в Исландия включва някои толкова отдалечени локации, че е било нужно екипът да пътува часове с кола само да се предвижи от летището до хотелите. После, за да стигнат до полетата от вулканична пепел, където е ситуиран Светът на мрака, всички пътуват още два часа с кола.
- По-внимателен поглед в обстановката на лондонския апартамент на Джейн Фостър разкрива ноти поставени на пианото и озаглавени “Тор: Богът на гръмотевиците“.
- Снимките на младата Джейн Фостър, поставени в апаратамента й, са предоставени от майката на Натали Портман, която съхранява папка с фотоси на Натали на различна възраст за подобни случаи.
- Изработени са около 30 чука за Тор с различно тегло и за различно приложение. Основният чук е изработен от алуминий, но има копия от различни материали и с различно тегло, включително и “мек“ вариант за каскадите. От трийсетте реплики, пет варианта са най-често използвани, включително “светещият чук“, който излъчва светлина при поява на светкавица.
- Дизайнът на Мьолнир, чукът на Тор, е променен от варианта, който Тор изковава в “Отмъстителите“. Новият чук изглежда по-старинен и дръжката му съответства повече на тази, която Тор използва в “Тор: Богът на гръмотевиците“.
- Надписът върху чука на Тор, изписан с нордически руни в превод гласи: “Който хване този чук, ако е достоен, ще се сдобие с властта на Тор“.
- Отговорникът по реквизита Бари Гибс, заедно с екип от 18 техници, проектира и създава 140 оръжия за 10 седмици, като след това създава по четири реплики на всяко оръжие, което прави общо 516 оръжия, използвани от Мародерите в бойните сцени. Всички те са направени още преди да започне изработката на основните оръжия за Тор, Один, Волстаг, Хаймдал, Сиф и др.
- Тор и Один имат сходен облик по отношение на костюмите си, но на Тор са му нужни 15 комплекта, докато изпълнява множеството каскади и екшън сцени, а Один разполага с 6 копия на костюма си.
- Дейвид Уайт, художникът на тъмните елфи и протезичните ефекти в “Тор: Светът на мрака“, измисля и създава 40 костюма за тъмните елфи с помощта на 100 техници за период от три месеца и половина. Извънземният им облик интегрира различни етнически и племенни елементи.
Каскадьорите и статистите, играещи тъмните елфи, е трябвало да преминат през тренировъчен период, в който са се упражнявали да стоят гордо и изправено, тъй като тъмните елфи са представени като благороден народ. Художникът Дейвид Уайт помага и при проектирането на модела на шлема им, така че линията над очите да е леко смъкната надолу, което принуждава актьорите леко да повдигнат глави и да ги наведат назад, а това създава допълнително внушение за гордост и сила.
- Кристофър Екълстън и Адеуале Акинуойе-Агбайе, които играят тъмните елфи Малекит и Алгрим, трябва да наизустят диалога си на елфски език, създаден специално за филма.
- „Тор: Светът на мрака“ е заснет между октомври и декември 2012 г. в „Шепъртън Студиос“ в Англия с ключови локации в Лондон - Гринуич, Уембли, катедралата “Сейнт Пол“, пазара Бороу, Борн Уд в Съри и феномена Стоунхендж в Уилтшър. За Сварталфхайм, света на тъмните елфи, създателите на филма избират мрачни вулканични пейзажи в Исландия.
- Преди да изпрати хеликоптери да снимат над историческия Гринуич в Англия, в едно тихо неделно утро, снимачният екип пуска 4000 писма в района – по 2000 от двете страни на реката, за да информира жителите на района какво предстои да се случи.
Снимките в прочутата историческа местност Стоунхендж се оказват истинско предизвикателство за екипа на филма. След като най-накрая получават разрешение от службата “Английско историческо наследство“, създателите на „Тор: Светът на мрака“ установяват, че има много правила и ограничения, свързани със снимането там. Сред тях е изискването да се снима сред каменните блокове, само след нормалните часове за посещение - рано сутринта преди отваряне. Това дава на снимачния екип около три часа, преди да се оттегли за снимки на по-далечен план, когато каменните феномени са отворени за посетители. Тъй като това е местност с историческо значение, на никого не е позволено да докосва камъните или да стъпва по тях, затова снимките на тази локация са изисквали усилена логистика.
Играта приключи.



ТОЗИ АПРИЛ ИГРАЙ С THE VOICE И ТЪНДЪРБОЛТС* И СПЕЧЕЛИ ГРЪМОТЕВИЧНИ КИНОНАГРАДИ!

Радио The Voice на 18 – спечели двоен билет за концерта на J Balvin
